Teorie
0 komentářůJste roBOT
Důrazně varujeme před nepovoleným kopírováním. Pokud potřebujete šířit tento článek, prosíme o použití formy sdílení odkazu. V případě nejasností nás kontaktujte.
Používání těchto informací je na vlastní nebezpečí a za případné škody vzniklé jejich používáním neneseme žádnou odpovědnost.

Beznapěťové kotvení lan
(snížené tření v uzlu)

Beznapěťové kotvení lan se používá k menšímu snižování nosnosti (zachování největší nosnosti) lan, nebo když je předpoklad, že by se kotvící uzel utáhl natolik, že by potom nešel povolit.

Největší napětí v lanech při jejich kotvení vzniká v místech, kde se lano tře samo o sebe. Nejčastější místo je v uzlu, kde se lano samo do sebe zařezává a vzniká obří napětí. Aby se toto napětí minimalizovalo, je vhodné používat uzel s více otočkami nebo nejlépe uzel (omotání) kolem tvrdého předmětu.

Beznapěťový uzel

Beznapěťové kotvení lan - Beznapěťový uzel Beznapěťové kotvení lan - Beznapěťový uzel Beznapěťový uzel vlastně není uzel ale několik omotávek lana kolem kotvícího bodu. Díky velkému tření stačí beznapěťový uzel pouze zajistit proti rozvázání jakýmkoli uzlem na konci.

Slaňovací osma

Tento způsob jsme vymysleli v roce 2013, kdy jsme skákali ze 110m komína. Po celodenním zatížení několika sty kilogramy šlo omotání lana kolem slaňovací osmy povolit, jako kdyby vůbec nebylo zatížené. Samozřejmě by bylo účinnější použít větší kus železa, okolo kterého by se lano omotalo. Slaňovací osma má ale výhodu, že je levná a běžně dostupná.

Slaňovací osma - Kotvení na konci lana

Slaňovací osma se připevní ke kotvícímu bodu a provleče se jí lano stejně jako při slaňování. Dle tloušťky lana a velikosti osmy lze udělat více závitů (zde 2). Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Konec lana Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Konec lana
Slaňovací osma se "uzamkne" stejně jako při slaňování. Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Konec lana Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Konec lana
Volný konec "zamčeného" lana se protáhne pod závity směrem k malému oku slaňovací osmy. Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Konec lana Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Konec lana
Nakonec se volný konec "zamčeného" lana protáhne malým okem slaňovací osmy a zajistí se uzlem ke kotvícímu bodu. Pokud se obě slaňovací osmy spojí, vznikne tak beznapěťové spojení lan pomocí slaňovací osmy. Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Konec lana Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Konec lana

Slaňovací osma - Kotvení ve středu lana

Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Střed lana Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Střed lana Slaňovací osmou se lano provlékne dvojitě stejně jako v příkladu výše. Konec se pouze provlékne karabinou.
Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Střed lana Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Střed lana Stejný příklad jako výše. Konec lana se pro změnu zajistí lodním uzlem.
Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Střed lana Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Střed lana Lano se slaňovací osmou několikrát protáhne, aby se maximalizovalo tření. Konec lana se pouze provlékne karabinou.
Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Střed lana Beznapěťové kotvení lan - Slaňovací osma - Střed lana Stejný příklad jako výše. Konec lana se pro změnu zajistí lodním uzlem.
0 komentářůJste roBOT
Komentáře
0 z 30 znaků
Adresa pro odpovědi
Adresa vašich stránek
Pro rychlejší formátování nejprve označte nějaký text
TAGy: Vypnuté • BBCode: Zapnuté • URL: Vypnuté
0 z 5 000 znaků • 0 z 20 řádků • 0 z 10 smajlíků • Nejdelší slovo: 0 z 50 znaků
Byl jste označen za roBOTa a máte zablokované vkládání komentářů
Kontaktujte nás, pokud si myslíte, že došlo k chybě

Napište první komentář
SiteMapDvořák Štěpán 2007 - 2024