Proběhlé akce
2023-03-01 23:11:002023-03-14 19:56:23

2023-02-28
Běh 52 km: Žďárské vrchy

zobrazit fotky zobrazit videa zpět na seznam

Účast: Dvořák Štěpán, Burešová Žaneta

Společný běh s kamarádkou v posledních zimních dnech po skalních vyhlídkách ve Žďárských vrších.

Poslední víkend v únoru se opět ozvala zima a trochu nasněžilo. A protože Žďárské vrchy jsou dostatečně vysoko, sníh tam vydržel i následující dny. Jakmile vysvitlo slunce, využil jsem jedinečné příležitosti a vyrazil si tam s kamarádkou Žanetou zaběhat. Při projíždění Žďárem nad Sázavou nebylo po sněhu ještě ani památky, ale po pár kilometrech už ležel dokonce i na silnici. Auto jsme nechali výjimečně v obci Sklené a před jedenáctou hodinou dopolední vyrazili.

Vrstva sypkého prašanu se pohybovala až do výšky 10 cm, takže se bez potíží dalo běhat úplně všude, i mimo cesty po loukách. Přes běžkařský areál jsme se dostali do obce Tři Studně, odkud jsme pokračovali po zelené značce k Medlovskému rybníku. Výjimečně jsme si cestu zkrátili po zasněžené lesní silnici, abychom se co nejrychleji dostali do obce Studnice. Ačkoli se jedná o nejvýše položenou osadu na Českomoravské vrchovině, tak zde sněhu bylo velmi málo. Celá je totiž situována na jižní straně kopce, kde už hřálo téměř jarní slunce. Nad Studnicemi jsme proběhli kolem osamoceného stožáru, který ještě minulý rok společně se dvěma odstraněnými sloužil k měření námrazy, a zamířili do lesa.

Protože v lese slunce nesvítilo, měli jsme téměř pravé zimní podmínky. Teplota byla pod bodem mrazu a sníh ležel všude, dokonce i na stromech. Navštívili jsme Paseckou skálu (819), kde jsme vystoupali na skalní věž Vyhlídka. Kvůli všudypřítomnému oparu jsme ale moc dobrý výhled neměli. Po severním úbočí jsme krásně zasněženou lesní cestou značenou zelenou značkou seběhli dolů do obce Kadov. Tam jsme opět měli podmínky skoro jako na jaře. Za Kadovem jsme vběhli do lesa a pokračovali dlouhým stoupáním po zasněžené lesní silnici až na vrchol kopce Malinská skála (813). Chvíli jsme se kochali výhledem na všechny strany a poté krásně zasněženou lesní cestičkou po červené značce seběhli o něco níže ke skále Dráteničky (776). Kousek od ní jsme navštívili monument Radka Jaroše, kde jsme se prozatím se zimou rozloučili.

Kolem osady Blatiny jsme seběhli do obce Milovy a překonaly rozvodněné meandry řeky Svratky. Za obcí České Milovy jsme opět vběhli do zasněženého lesa a začali stoupat vzhůru. Asi hodinu před západem slunce jsme se dostali nahoru pod skálu Čtyři palice (732). Tam jsme zažili neobvyklé setkání. Přímo pod skálou seděl na židli nějaký chlápek a jen se díval nahoru. Prostě to měl místo kina. Po krátkém rozhovoru židli zase sbalil a vydal se na sestup zpátky do vesnice. My jsme naopak pokračovali ve výstupu. Protože jsme na botách měli nesmeky, celkem bezpečně jsme vyšplhali až nahoru na více než 30 m vysokou skálu, kde jsme se chvíli kochali západem slunce. Asi o kilometr dále jsme podobně vystoupali i na skálu Velké Perničky. Tam jsme naposledy zahlédli celé slunce. Než jsme totiž kolem nevýrazné skály Zkamenělý zámek vystoupali nahoru k loveckému zámečku Karlštejn, zbyl z něj jen srpek, který po pár vteřinách zmizel za horizontem. Seběhli jsme dolů do města Svratka, kde jsem si nakoupil v obchodě. Po občerstvení jsme z batohů vyndali čelovky a vyrazili na zpáteční úsek.

Za městem Svratka nás čekalo přes 5 km dlouhé stoupání o 200 výškových metrů výše na nejvyšší bod celých Žďárských vrchů. Ačkoli byla tma jako v pytli, už jen z principu jsme si na vrchol Devět skal (836,3) také vylezli. Cesty v této části lesa byly díky nadmořské výšce nádherně zasněžené. Vůbec to nevypadalo, že má následující den začít březen. Po červené značce jsme přeběhli na úbočí Žákovy hory, kde jsme odbočili na značku zelenou. Ta nás po zasněžené silnici dovedla na Fryšavský kopec (800), za kterým následovala značka modrá. Navštívili jsme ještě Brožovu skalku, od které už to byly jen poslední 3 km zpátky do obce Sklené. Užili jsme si závěrečné kroky po zasněžené cestě až k autu a po deváté hodině vyrazili domů do Třebíče.

Garmin Connect | Facebook

Fotky: 41x

nahoru na popis zobrazit videa zpět na seznam

41
1 2 3
41

Mapa s trasou Mapa s trasou
41
1 2 3
41

Videa: 1x (00:02:45)

nahoru na popis zobrazit fotky zpět na seznam

Běh 52 km: Žaneta ve Žďárských vrších

Délka: 00:02:45nahoru na popis zobrazit fotky zobrazit videa zpět na seznam
Komentáře
0 z 30 znaků
Adresa pro odpovědi
Adresa vašich stránek
Pro rychlejší formátování nejprve označte nějaký text
TAGy: Vypnuté • BBCode: Zapnuté • URL: Vypnuté
0 z 5 000 znaků • 0 z 20 řádků • 0 z 10 smajlíků • Nejdelší slovo: 0 z 50 znaků
Byl jste označen za roBOTa a máte zablokované vkládání komentářů
Kontaktujte nás, pokud si myslíte, že došlo k chybě

Napište první komentář
SiteMapDvořák Štěpán 2007 - 2024