Teorie
0 komentářůroBOT
Důrazně varujeme před nepovoleným kopírováním. Pokud potřebujete šířit tento článek, prosíme o použití formy sdílení odkazu. V případě nejasností nás kontaktujte.
Používání těchto informací je na vlastní nebezpečí a za případné škody vzniklé jejich používáním neneseme žádnou odpovědnost.

Beznapěťové spojení lan
(snížené tření v uzlu)

Beznapěťové spojení (svázání) lan se používá k menšímu snižování nosnosti (zachování největší nosnosti) lan, nebo když je předpoklad, že by se spojovací uzel utáhl natolik, že by potom nešel povolit.

Největší napětí v lanech při jejich spojení vzniká v místech, kde se lano tře o jiné lano. Nejčastější místo je v uzlu, kde se lano zařezává do lana druhého a vzniká obří napětí. Aby se toto napětí minimalizovalo, je vhodné používat uzel s více otočkami nebo nejlépe uzel (omotání) kolem tvrdého předmětu.

Slaňovací osma

Tento způsob jsme vymysleli v roce 2013, kdy jsme skákali ze 110m komína. Po celodenním zatížení několika sty kilogramy šlo omotání lana kolem slaňovací osmy povolit, jako kdyby vůbec nebylo zatížené. Samozřejmě by bylo účinnější použít větší kus železa, okolo kterého by se lano omotalo. Slaňovací osma má ale výhodu, že je levná a běžně dostupná.

Slaňovací osma - Spojení konců lan

Beznapěťové spojení lan - Slaňovací osma Beznapěťové spojení lan - Slaňovací osma Slaňovací osmy se spojí nejlépe plochou smyčkou za použití liščího uzlu kolem malého oka slaňovací osmy.
Beznapěťové spojení lan - Slaňovací osma Beznapěťové spojení lan - Slaňovací osma Do obou slaňovacích osem se uzamkne lano podle návodu na beznapěťové kotvení lan pomocí slaňovací osmy.
Beznapěťové spojení lan - Slaňovací osma Beznapěťové spojení lan - Slaňovací osma Oba volné konce "uzamknutých" lan se jako pojistka spojí libovolným spojovacím uzlem.
0 komentářůroBOT
Komentáře
0 z 30 znaků
Adresa pro odpovědi
Adresa vašich stránek
Pro rychlejší formátování nejprve označte nějaký text
TAGy: Vypnuté • BBCode: Zapnuté • URL: Vypnuté
0 z 5 000 znaků • 0 z 20 řádků • 0 z 10 smajlíků • Nejdelší slovo: 0 z 50 znaků
Byl jste označen za roBOTa a máte zablokované vkládání komentářů
Kontaktujte nás, pokud si myslíte, že došlo k chybě

Napište první komentář
SiteMapDvořák Štěpán 2007 - 2024