Teorie
3 komentářeJste roBOT
Důrazně varujeme před nepovoleným kopírováním. Pokud potřebujete šířit tento článek, prosíme o použití formy sdílení odkazu. V případě nejasností nás kontaktujte.
Používání těchto informací je na vlastní nebezpečí a za případné škody vzniklé jejich používáním neneseme žádnou odpovědnost.

Improvizované úvazky

Návod na výrobu improvizovaných sedacích (bederních) a prsních (hrudních) úvazků z lan nebo plochých popruhů.

Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce

Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce Tento improvizovaný sedací úvazek (sedák) trvá navázat nejkratší dobu. Vhledem k tomu, že nosná část se skládá za tří částí, má tento úvazek velikou nosnost. Nevýhoda je, že bez dalšího připnutí např. k úvazku prsnímu nebo k lanu, nedrží na těle a padá.
Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce K vytvoření je potřeba plochá smyce o délce 150 cm. Ta se dá buď koupit hotová, nebo se dá vyrobit svázáním plochého lana o délce něco přes 3 m.
Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce Hotová smyce se dá za záda tak aby vršek byl v úrovni pasu a spodek pod rozkrokem.
Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce Spodní část se vytáhne rozkrokem vem. Nyní vznikly tři oka: jedno z rozkroku a dvě od pasu.
Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce Všechny tři oka se spojí karabinou, která slouží jako hlavní část na další připevnění k lanům.

Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem

Tento improvizovaný sedací úvazek (sedák) trvá navázat o něco delší dobu než předchozí. Oproti předchozímu ale nepadá z těla, protože už má vytvořené nosné oko, které celý improvizovaný úvazek drží pohromadě. Bohužel při jednom nosném oku, které drží celý úvazek pohromadě, a ještě díky němu může dojít k tření lana o lano, se snižuje jeho nosnost. Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem
K vytvoření je potřeba plochá smyce o délce 150 cm. Ta se dá buď koupit hotová, nebo se dá vyrobit svázáním plochého lana o délce něco přes 3 m. Asi 5 cm od konce je potřeba vytvořit vůdcovský uzel. Tímto vznikne plochá smyce, která je vůdcovským uzlem rozdělena na dvě části. Jednu krátkou (asi 5 cm) a zbytek. Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem
Konec delší části smyce se prostrčí kratší částí, která vnikla vůdcovským uzlem. Protáhne se asi do poloviny délky, aby vznikla celkem tři oka. Z té částí, která se protahuje vůdcovským uzlem, vznikne větší oko (okolo pasu) a ze zbytku dvě menší (okolo stehen). Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem
Takto připravený úvazek se zvedne tak, aby tvarem připomínal normální sedací úvazek (sedák): Dvě menší oka budou dole (na stehna) a to velké nahoře (okolo pasu). Na tělo se obleče podobným způsobem jako normální sedací úvazek (sedák). Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem
Celý úvazek se umístí klasicky do úrovně rozkroku a pasu. Zde už není potřeba nic spojovat, protože tento úvazek má již vytvořené nosné oko. Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem

Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana

Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z ploché smyce s okem Tento improvizovaný sedací úvazek (sedák) trvá navázat nejdéle ze všech. Jeho hlavní výhody jsou, že díky tomu, že se navazuje přímo na tělo, tak na něm krásně drží, a vůbec nepadá. Dále má nejlepší držení těla ze všech improvizovaných sedacích úvazků. Tento úvazek má nosné dvě části, takže jeho nosnost je velká. Jediná nevýhoda je, že se váže z kulatého lana, které se oproti plochému více "zařezává".
Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana K vytvoření je potřeba kulaté lano o délce 400 až 450 cm.
Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Lano se kousek od středu přeloží jakoby na poloviny. Jeho střed se prostrčí zezadu rozkrokem dopředu.
Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Vepředu z rozkroku "kouká" oko, kterým se zespoda prostrčí konce lana vedoucí rozkrokem dozadu.
Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Oba konce lana se okolo pasu obtočí až dozadu na bedra, kde se obtočí každý okolo toho druhého.
Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Oba konce lan se obtočí stejnou stranou okolo pasu zpět dopředu.
Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Ten delší konec se obtočí vepředu přes pas a sváže se s druhým koncem na boku pomocí ambulantního uzlu pojištěného dvojitým rybářským uzlem.
Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Improvizovaný sedací úvazek (sedák) z kulatého lana Vepředu se karabinou spojí oko vycházející z rozkroku a lano v úrovni pasu a vznikne nosné oko.

Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce

Tento improvizovaný prsní úvazek (prsák) trvá navázat jen pár vteřin. Je to úplně nejjednodušší možnost jak nahradit normální prsní úvazek (prsák). Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce
K vytvoření je potřeba plochá smyce o délce 120 cm. Ta se dá buď koupit hotová, nebo se dá vyrobit svázáním plochého lana o délce 2,5 m. Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce
Smyce se před tělem chytne za oba konce, aby vzniklo jedno velké oko. Poté se jedna strana otočí o 180°, takže se oko (vizuálně) rozdělí na dvě menší (vznikne velká osmička). Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce
Do každého oka se strčí jedna ruka (jakoby se oblékal batoh zepředu). Vepředu na těle bude překřížení smyce. Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce
Toto překřížení se přes hlavu přehodí na záda. Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce
Vepředu teď vznikla dvě oka, která se spojí karabinou a připnou se k sedacímu úvazku. Pokud je úvazek moc velký a po ruce není menší smyce, stačí obě oko vepředu několikrát zatočit okolo sebe a až potom je připnout karabinou k sedacímu úvazku. Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z ploché smyce

Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z kulatého lana

Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z kulatého lana Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z kulatého lana Tento improvizovaný prsní úvazek (prsák) trvá navázat nejdéle ze všech. Jeho hlavní výhoda je, že díky tomu že se navazuje přímo na tělo, tak na něm krásně drží a vůbec nepadá. Nevýhoda je, že se váže z kulatého lana, které se oproti plochému více "zařezává".
Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z kulatého lana Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z kulatého lana K vytvoření je potřeba kulaté lano o délce 3 až 4 m.
Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z kulatého lana Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z kulatého lana Okolu hrudníku se na levé straně uváže dračí uzel, tak aby nosný konec lana vycházel směrem od těla a nenosný konec lana směrem k tělu a nahoru.
Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z kulatého lana Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z kulatého lana Nenosný konec lana se přehodí přes levé rameno do zadu za záda, kde se obtočí kolom oka dračího uzlu a přehodí se zpět přes pravé rameno.
Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z kulatého lana Improvizovaný prsní úvazek (prsák) z kulatého lana Vepředu se v pravé části tento konec lana přiváže k oku dračího uzlu pomocí jednoduchého rybářského uzlu, který je možné zajistit dvojitým rybářským uzlem. Nosný konec lana vycházející z dračího uzlu se přiváže k sedacímu úvazku.

Improvizovaný celotělový úvazek

Jedná se o spojení improvizovaného úvazku sedacího a prsního. Pokud je po ruce všechen materiál, dá se navázat již za 10 s! Improvizovaný celotělový úvazek Improvizovaný celotělový úvazek
Improvizovaný úvazek sedací a prsní se dá spojit uzlem nebo rychlejším způsobem, karabinou. Improvizovaný celotělový úvazek Improvizovaný celotělový úvazek
3 komentářeJste roBOT
Komentáře
0 z 30 znaků
Adresa pro odpovědi
Adresa vašich stránek
Pro rychlejší formátování nejprve označte nějaký text
TAGy: Vypnuté • BBCode: Zapnuté • URL: Vypnuté
0 z 5 000 znaků • 0 z 20 řádků • 0 z 10 smajlíků • Nejdelší slovo: 0 z 50 znaků
Byl jste označen za roBOTa a máte zablokované vkládání komentářů
Kontaktujte nás, pokud si myslíte, že došlo k chybě

Alec

2015-07-29 11:31:51
U té poslední fotky není karabina šťastné řešení... Dokonce si troufám tvrdit že je to nebezpečné řešení.
Dvořák Štěpán
Zobrazit profil: Dvořák Štěpán
2015-07-29 20:13:42
Je to pouze improvizace, žádná metodika.

Nebezpečné bude i lano, protože zde dochází k velkému tření a může tedy dojít k přepálení lana.

Museli by se na koncích smyc jedině vytvořit oka, aby nedocházelo k jejich pohybu.
Fildass

2014-03-29 13:31:32
Super věc., díky moc. =D
SiteMapDvořák Štěpán 2007 - 2024