Teorie
0 komentářůJste roBOT
Důrazně varujeme před nepovoleným kopírováním. Pokud potřebujete šířit tento článek, prosíme o použití formy sdílení odkazu. V případě nejasností nás kontaktujte.
Používání těchto informací je na vlastní nebezpečí a za případné škody vzniklé jejich používáním neneseme žádnou odpovědnost.

Cliff Diving
(skoky do vody)

Backflip Backflip
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map

Tato adrenalinová aktivita se provozuje pouze u vody, protože se zde skáče (pro začátečníky padá) z několikametrových výšek bez jakéhokoli jištění. Jedná se vlastně o pouhý skok do vody ze skály z velké výšky (na fotce je skok ze skokanské věže u bazénu, protože ze skal ještě žádné nemáme). Nejtěžší na celém skoku je samotné rozhodnutí skočit. Když už se člověk odhodlá a skočí, není cesty zpět. Pro efekt se udělá pár salt a vrutů (pro nás zatím stačí 1 salto :) a dopadne se do vody. Nejnebezpečnější na celém skoku je až konečný pád, protože při kontaktu s vodou je rychlost skokana až 100 km/hod. Z pohledu fyzikálního: Zatímco již ponořenou část těla voda bleskově zpomaluje, partie nad vodou mají stále plné zrychlení. Skokan proto musí těsně nad hladinou zatnout veškeré svaly, aby si neublížil. Ačkoliv jde o zlomek vteřiny, nebývá dopad zrovna z nejměkčích a představuje tak největší riziko. Však si také skokani berou do úst chrániče zubů a bandážují si nohy.

Historie

Historie cliffdivingu je mapována od roku 1770. Na Hawai, přesně na ostrově Lanai, který leží mezi ostrovy Molokai a Maui, se místní bojovníci vrhali ze skal do rozbouřeného moře, aby dokázali svojí odvahu a získali si obdiv místních žen. O generaci později dokonce král Kamehameha (který byl také bojovník a skákal ze skal do rozbouřeného moře) hodnotil styl a dopad jednotlivých mužů (bojovníků). Na Hawai se i v dnešních dobách pořádají závody, pod názvem cliffdiving. Nutno dodat, že na Hawai se skákalo a dodnes skáče z výšky okolo 25-ti metrů a to pouze do vody hluboké okolo 3,5m! V České republice vzniklo roku 1999 občanské sdružení HIGHJUMP (klade si za cíl podporovat a rozvíjet adrenalinový sport cliffdiving v ČR), které uspořádalo historicky první mistrovství republiky v Cliffdivingu roku 2000.

Proběhlé akce: 5x

2013-07-14 - Dalešická přehrada - Lavičky - Cliff Diving
2012-07-15 - Dalešická přehrada - Lavičky - Cliff Diving
2011-08-25 - Třebíč - Plavecký areál Polanka - Cliff Diving
2008-09-23 - Třebíč - Plavecký areál Polanka - Cliff Diving
2007-07-20 - Třebíč - Plavecký areál Polanka - Cliff Diving
0 komentářůJste roBOT
Komentáře
0 z 30 znaků
Adresa pro odpovědi
Adresa vašich stránek
Pro rychlejší formátování nejprve označte nějaký text
TAGy: Vypnuté • BBCode: Zapnuté • URL: Vypnuté
0 z 5 000 znaků • 0 z 20 řádků • 0 z 10 smajlíků • Nejdelší slovo: 0 z 50 znaků
Byl jste označen za roBOTa a máte zablokované vkládání komentářů
Kontaktujte nás, pokud si myslíte, že došlo k chybě

Napište první komentář
SiteMapDvořák Štěpán 2007 - 2024