Extrém - Adrenalin - Outdoor - Rope Jumping - Kienova houpačka - Lezení - Slaňování - Slackline - Klusking - Horolezectví - Potápění - Běhání
Off-limits.cz
Extrémní sporty plné adrenalinu
Věř si a dokážeš vše!
"Smrti se nebojím - Když jsem tu já, není tu smrt, když je tu smrt, nejsem tu já." (Epikuros)
Menu
Vyhledávání
Dnes
Nové komentáře
Právě čtené články
Nejčtenější články
Anketa
Odkazy
Lokality

Skály

Skála u Malého Beranova

zpět na seznam

2013-08-16 10:45:30 | Edit: 2015-09-08 13:39:28 - Dvořák Štěpán
Kraj: Vysočina
Okres: Jihlava
Oblast: Jihlava
GPS: 49°23'37.246"N, 15°38'31.751"E - Mapy.cz - Mapy Google - Bing Maps - HERE Maps
Poloha: Skála se nachází hned za vesnicí Malý Beranov směrem od Jihlavy. Leží na červené turistické cestě v zatáčce u silnice naproti mostku k posledním domům ve vesnici.
Přístup:

Protože skála leží u přímo u silnice, nejjednodušší přístup k ní je právě po této silnici. Stačí jet směrem od Jihlavy přes Malý Beranov a skála stojí hned za posledními domy po levé straně od silnice v zatáčce. Po pravé straně je mostek k posledním domům.

Popis:

Skála

Skála u Malého Beranova je jednolitý kamenný útvar s ohnutým tvarem (stojí v zatáčce u silnice). Ačkoli je skála 20 m vysoká, posledních několik metrů už jsou téměř schody, které většinou nemá smysl lézt. Nejvyšší je přímo uprostřed, a čím blíže jsme k okraji, tím je skála nižší, až zmizí úplně. Skále je orientována na jih.

Jištění

Na skále se nachází 13 odjištěných cest středních obtížností (III - V). Na nejdelších cestách se nachází maximálně 5 fixních jisticích bodů. Většinou se jedná o nové borháky nebo staré kruhy. Místy se nachází i rezavé skoby, ale ty jsou hned vedle nahrazeny něčím novým. Vyjímatelné jistící prostředky nejsou potřeba. Nahoře na skále se po celé její délce nachází několik slaňáků.

Obtížnost

Obtížnost cest není nijak vysoká, ale je potřeba si uvědomit, že nejtěžší jsou nástupy, kde se po většinu obvodu skály nachází jeden velký ostrý převis. Po překonání převisu obtížnost cesty většinou klesne o dva stupně a zbytek cesty jsou jen větší schody. U této skály především platí, že pro vyššího člověka se jedná o pohodové lezení, protože všude dosáhne a pro lidi s menším vzrůstem velice náročné hledání způsobu, jak na dané chyty dosáhnout. Správně by měly být na této skály cesty ohodnoceny, podle vzrůstu člověka.

Nebezpěčí

Zvláštností této skály je tvrdost kamene, po kterém se leze. Některé šikmé plochy jsou tak tvrdé, že i nejměkčí lezečka po nich sjede jak po másle. Na to je potřeba dát si pozor hlavně při nejištěném přecházení po skále. Přímo pod skálou vede silnice. A protože se jedná o místo v zatáčce, je potřeba si uvědomit, že přijíždějící auta nebo cyklisté nevidí na druhou stranu. Není tedy vhodné jistit zde daleko od skály.

Cache

Keš se nachází přímo nahoře na skále v dutině na skalní široké šikmé plošině, na které se dá bez větších potíží chodit. Cache tvoři lékovka o průměru 5 cm o výšce 8 cm. geocaching.com

Vyhledat: Google | Seznam.cz | Bing | Centrum.cz | Norton Safe Search | Yahoo
Fotky: Skála u Malého Beranova
Skála u Malého Beranova
Skála u Malého Beranova
Skála u Malého Beranova
Skála u Malého Beranova
Skála u Malého Beranova
Skála u Malého Beranova
Skála u Malého Beranova
Proběhlé akce:

Proběhlé akce

2013-08-12 - Jihlava - Skála u Malého Beranova - Lezení
zpět na seznam
Komentáře
Napište první komentář
Show: 1x | Read: 32 sec | Update: 2020-02-04 12:09:52 | Script: | Queries: 31 | Kontakty | © Dvořák Štěpán 2007 - 2020 | # # #