Extrém - Adrenalin - Outdoor - Rope Jumping - Kienova houpačka - Lezení - Slaňování - Slackline - Klusking - Horolezectví - Potápění - Běhání
Off-limits.cz
Extrémní sporty plné adrenalinu
Věř si a dokážeš vše!
"Smrti se nebojím - Když jsem tu já, není tu smrt, když je tu smrt, nejsem tu já." (Epikuros)
Menu
Vyhledávání
Dnes
Nové komentáře
Právě čtené články
Nejčtenější články
Anketa
Odkazy
Lokality

Skály

Výří skála

zpět na seznam

2008-04-29 20:49:17 | Edit: 2020-07-30 19:27:19 - Dvořák Štěpán
Kraj: Vysočina
Okres: Třebíč
Oblast: Sokolí
GPS: 49°13'28.589"N, 15°50'13.388"E - Mapy.cz - Mapy Google - Bing Maps - HERE Maps
Poloha: Nachází se u Palečkova mlýna na levé straně řeky Jihlavy asi půl kilometru od Sokolí.
Přístup:

Autem se dá dojet asi půl kilometru od Výří skály. Dále vede pod skoro celou skálou vyšlapaná cesta. Nejhorší povrch je u splavu, kde se nedá ani vést kolo. Z druhé strany se pod skálu nelze dostat, protože začíná ve vodě. V lese nad skálou vede cestička, která obchází celý masiv (z obou dvou stran začíná u řeky). Z této cesty se dá dostat na hranu skály. Tato varianta, ale není moc bezpečná, protože se tam vyskytuje mnoho volně ležících kamenů, které rády padají dolů na cestu a chatu.

Popis:

Výří skála je velký masiv skal lemující asi 100 metrů řeku Jihlavu u Palečkova mlýna. Na tuto skálu jsme se kdysi dávno chodili sami učit slaňovat popřípadě lézt.

  • Výška: kolem 20 m
  • Šířka: kolem 100 m
  • Nezajištěná

Část skály u splavu není moc použitelná, protože je špatně přístupná (kvůli hustému porostu) a proto je trochu zarostlá mechem. Asi v jedné třetině stojí malá chata, na kterou je potřeba dát pozor, aby na ni nespadly nějaké kameny z vrchu. Úsek skály za touto chatou vypadá pěkně, ale zdání klame. Jedná se o stěnu, která se na této skále nejvíce láme, takže raději, co nejdál od ní. Uprostřed se skála trochu ztrácí a je z ní jenom velice prudká stráň. Nejvíce použitelná je nejvzdálenější část (proti proudu), kde se dá nádherně lézt i slaňovat. Z tohoto místa se zešikma až skoro nahoru táhne velká puklina, kterou se nahoru dá vylézt bez jakéhokoli jištění. Po celé skále roste pár pevných stromů, které se dají bezpečně použít jako kotvící body. Jsou tu sice občas nějaké skoby, ale vypadají jako z doby pravěký, takže maximálně slouží k označení, jakou cestou nahoru asi lézt. Protože se jedná o velice velký masiv skal, je tu velké množství cest a jejich obtížností.

Zajímavé je, že asi ve dvou třetinách skály se nachází malá temná díra dovnitř do skály. Nejedná se pouze o nějakou puklinu, ale o vchod do jeskyně. Za otvorem asi půl metru širokým se rozkládá malá jeskyňka se dvěma chodbami. Jedna je po pár metrech zavalená kameny. Druhá je sice delší, ale poté je zase zabetonovaná. O této jeskyni se říká, že je to podzemní chodba z Baziliky sv. Prokopa, která se nachází na kraji Třebíče asi 7 km od této skály. Tuto jeskyni je možné najít i pod názvy: Vydří díra, výří díra, Vejrova díra nebo Vejrovka.

Vyhledat: Google | Seznam.cz | Bing | Centrum.cz | Norton Safe Search | Yahoo
Fotky: Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Výří skála
Proběhlé akce:

Proběhlé akce

2008-05-11 - Sokolí - Výří skála - Speleologie
2008-04-27 - Sokolí - Výří skála - Lezení
2004-06-13 - Sokolí - Výří skála - Slaňování
2004-05-16 - Sokolí - Výří skála - Slaňování
2004-05-08 - Sokolí - Výří skála - Slaňování
zpět na seznam
Komentáře
2018-01-23 13:45:51
Jakub Švaříček

Elektronická pošta
Dobrý den,
jen bych upřesnil špatně uvedený název: Správný název zní "Výří díra", nebo-li lidově "Vejří díra" od slova Výr, nikoliv "Vydří" od slova Vydra.. Žiji v Sokolí přes 20 let a všichni zdejší i moji předkové znají toto místo právě pod tímto názvem. Jako ověřitelný zdroj mohu doložit publikaci "Náš kraj v pověstech a lidovém vyprávění", (1. díl, 2. vydání, ISBN 80-85249-13-8) od Miloše Dokulila z roku 1991 - jedná se o rozšíření prvního vydání z roku 1935 od jeho otce, učitele, národopisce, vlastivědece, muzejníka a spisovatele Jana Dokulila. Koknrétně je zde na straně 62 v kapitole Zámecká tajná chodba uveden název "Výrová skála".
2018-01-23 16:34:56 | Aktualizace: 2018-01-27 11:00:34 - Dvořák Štěpán
Dvořák Štěpán
Zobrazit profil: Dvořák Štěpán
Zobrazit profil: Dvořák Štěpán

Elektronická pošta
dvorak-stepan.off-limits.cz
Dobrý den.
Děkujeme za informaci.
Mysleli jsme si to také, ale pak jsme narazili na komentář:

1/2012 - Ing. Rostislav Novák, Třebíč napsal/a:
Údajný vstup do pozdemí, který nazýváte Vejří dírou se správně nazývá Vydří díra. Vejří neboli správně Výří díra se nad řekou Jihlavou nachází také, ale na pravém břehu vysoko nad řekou nad Poušovským splavem a je přístupná dosti
obtížně. Lepší je se zajisti lanem. Ve vašem článku se jedná se zřejmě o omyl v záměně názvů.
Show: 21x | Read: 24 min | Update: 2020-02-04 12:09:52 | Script: | Queries: 34 | Kontakty | © Dvořák Štěpán 2007 - 2020 | # # #