Proběhlé akce
2021-12-06 12:06:252022-10-18 12:42:37

2021-12-03
Běh 36 km: Žďárské vrchy

zobrazit fotky zpět na seznam

Účast: Dvořák Štěpán

Výjimečně první běh ve sněhu ve Žďárských vrších už na začátku prosince, kdy jsem se nepříjemně bořil a musel tak trasu přes skalní vyhlídky výrazně zkrátit.

První várka sněhu přišla už na konci listopadu. Bylo ho tolik, že ve Ždárských vrších dokonce přežil i první oblevu hned na začátku prosince. A protože u nás na Třebíčsku nezbylo nic, vypravil jsem se právě do Ždárských vrchů, abych si po roce opět užil skutečnou zimu. K tomu byla nádherně vymetená obloha a slunce svítilo, takže téměř ideální podmínky. Opravdu ale jen téměř. Když jsem totiž vyběhl z obce Studnice, která je nejvýše položenou osadou na Českomoravské vrchovině, tak jsem zjistil, že sněhu bylo sice dost, ale byl přemrzlý, takže se nepříjemně propadal a téměř vůbec v něm nešlo běžet. Už po pár minutách mě bylo jasné, že dneska to moc kilometrů nebude. Hned nad obcí jsem proběhl okolo námrazové stanice Studnice, kde jsem si poprvé všiml, že chybí natažené dráty. Takže to vypadá, že správa CHKO po dlouhých letech vyhrála spor a tři stožáry, stojící zde od roku 1980, budou pravděpodobně odstraněny. Po zelené značce jsem seběhl k Pasecké skále. Výhledy ze skalní vyhlídky v tomto období moc úžasné nebyly, protože téměř všude byly vidět jen tmavé lesy. Sníh při oblevě totiž všechen spadl na zem. Seběhl jsem k Medlovskému rybníku a kolem rybníka Sykovec se dostal do obce Tři Studně, která bývá v zimě centrem běžkařů. A bylo to znát. Ačkoli technika na úpravu tratí ještě nevyjela z garáže, všude už byly vyježděné stopy od zimních nadšenců. Navštívil jsem sochu káněte i hejkala Pepina a zmizel ve Fryšavských lesích. Vzdal jsem běh po turistických cestách, protože v tom přemrzlém sněhu to prostě nešlo. Raději jsem pokračoval po prohrnutých asfaltových cestách. Ačkoli byly pokryté ledem, díky nesmekům jsem mohl bez problémů běžet dál.

Po více než hodině běhu po zastíněné lesní silnici, kdy jsem zimní slunce nízko na obzorem vůbec neviděl, jsem odbočil na červenou turistickou značku a kolem Lisovské skály vystoupal na skálu Malinskou, kde se na skalní věži Zubří skála nachází vyhlídka. Stihl jsem to akorát půl hodiny před západem slunce, takže jsem měl pěkně zbarvené výhledy. Přes skalní věž Výspa jsem seběhl dolů a zamířil do obce Milovy. Milovský rybník, který bývá v létě plný turistů, byl akorát vypuštěný a probíhalo jeho odbahňování. Sundal jsem nesmeky naopak nasadil čelovku s blikačkou a vydal se už po tmě na zrychlený návrat po silnici, protože do terénu už se mi vůbec nechtělo. Po pár kilometrech jsem vystoupal do obce Sněžné, kde jsem si prohlédl vánoční výzdobu. Potom následoval přeběh do obce Kuklík, kde neustále hlasitě vyřvávaly obecní tlampače. Protože už bylo více než hodinu po západu slunce a obloha byla stále jasná, teplota spadla až k šesti stupňům pod nulou. Když jsem se dostal ke žluté značce, naposledy jsem odbočil na turistickou cestu a lesem vystoupal zpátky do obce Studnice k autu. Po celodenním boření se do sněhu jsem byl nepříjemně unavený a měl promočené boty. Ačkoli jsem byl z podmínek zklamaný, těšil jsem se až se tam znova vrátím a proběhnu se ideálně v novém prašanu, kdy bude sníh ležet i na stromech. Prozatím byl ale plán vrátit se tam další den a zkusit se projet na běžkách po zamrzlých pláních.

Garmin Connect | Facebook

Fotky: 22x

nahoru na popis zpět na seznam

21 - 22
1 2
22

Betlém v obci Sněžné Betlém v obci Sněžné
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Mapa s trasou Mapa s trasou
21 - 22
1 2
22

nahoru na popis zobrazit fotky zpět na seznam
Komentáře
0 z 30 znaků
Adresa pro odpovědi
Adresa vašich stránek
Pro rychlejší formátování nejprve označte nějaký text
TAGy: Vypnuté • BBCode: Zapnuté • URL: Vypnuté
0 z 5 000 znaků • 0 z 20 řádků • 0 z 10 smajlíků • Nejdelší slovo: 0 z 50 znaků
Byl jste označen za roBOTa a máte zablokované vkládání komentářů
Kontaktujte nás, pokud si myslíte, že došlo k chybě

Napište první komentář
SiteMapDvořák Štěpán 2007 - 2024