Proběhlé akce
Nabídka běhání
0 komentářůJste roBOT
2022-12-17 20:10:252023-01-19 19:41:02

2022-12-13
Běh 44 km: Žďárské vrchy

zobrazit fotky zpět na seznam

Účast: Dvořák Štěpán

Proběhnutí po skalních vyhlídkách v zasněžených Žďárských vrších poprvé po laserové operaci očí.

Když u nás v prosinci konečně vykouklo slunce, ani chvíli jsem neváhal a vyrazil do Žďárských vrchů, kde už týden ležel napadnutý sníh. Auto jsem nechal kousek za Novým Městem na Moravě v malé obci Pohledec a po 11 hodině vyrazil. Ačkoli celé dopoledne svítilo krásně slunce, pár minut po vyběhnutí se celá obloha úplně zatáhla. Skalní útvar Vávrova skála jsem proto úplně vynechal a pokračoval do obce Studnice. V této chvíli jsem řešil jeden pro mě neobvyklý "problém". Za posledních 20 let jsem kvůli krátkozrakosti musel nosit dioptrické brýle. Teď jsem byl týden po laserové operaci v oční klinice NeoVize, kde mi na obou očích odstranili dioptrie, takže jsem viděl krásně ostře. Dioptrické brýle už jsem sice nepotřeboval, ale kvůli slunci jsem si vzal jedny starší, kde jsem měl obyčejná černá skla. Protože jsem ale byl za ta dlouhá léta zvyklý na skla samozabarvovací, která jsem teď neměl, pořád jsem si kvůli zatažené obloze a bílému sněhu střídavě nasazoval a sundával brýle. S nimi jsem totiž viděl moc tmavě a bez nich zase moc světle. Hned mi bylo jasné, že si musím co nejdříve pořídit i do obyčejných slunečních brýlí také samozabarvovací skla.

Ačkoli jsem od auta vystoupal k obci Studnice o pouhých 100 m výše, sněhu výrazně přibylo, a hlavně už se držel i na stromech. Nad Studnicí vždy stávaly tři stožáry, které sloužily k měření námrazy. Dokonce tu stály ještě před dvěma měsíci. Protože ale CHKO vyhrálo spor o jejich odstranění, tentokrát už dva byly pryč a zůstal pouze prostřední. Přeběhl jsem na vrchol Pasecká skála (819), ze které jsem měl výhled po krajině, která byla stále zamračená. V dálce už ale bylo vidět, že se oblačnost trochu trhá. Po zelené značce jsem seběhl do obce Kadov, ze které jsem naopak zase vystoupal k monumentu Radka Jaroše nedaleko skalního vrcholu Drátník (776). Tou dobou ke mně akorát dorazila modrá obloha a začalo příjemně svítit slunce. Využil jsem zlepšeného počasí a vyběhl si na vrchol Malinská skála (813). Výstup na skálu byl trochu obtížnější, protože jsem zde byl úplně první, a hlavně jsem si nevzal nesmeky. Po chvíli kochání jsem seběhl dolů k Milovskému rybníku, prokličkoval přes meandr Svratky a na druhé straně vystoupal na vrchol Čtyřpaličaté skály (732). O kus dál jsem si vylezl na skálu Velké Perničky, kde jsem akorát zastihl západ slunce. Vyšlo to pěkně symbolicky, protože jsem byl přesně v polovině. Přišel tedy čas návratu.

Po celý den se teplota držela kolem 5 stupňů pod nulou. Jak se ale stmívalo při jasné obloze, začalo se rychle ochlazovat. Když jsem si po půl hodině dole v obci Křižánky nasazoval čelovku, teploměr už mi ukazoval -12 stupňů. Za tmy jsem po modré značce proběhl kolem Bílé skály a později vystoupal na nejvyšší vrchol Žďárských vrchů, kterým je Devět skal (836,3). Odbočil jsem na značku žlutou a přes les se dostal do obce Fryšava pod Žákovou horou. Při přebíhání po silnici k Medlovskému rybníku, jsem našel na zasněžené silnici klíč od auta značky Audi. Bylo už pozdě večer a hotel Medlov byl zavřený, tak jsem si klíč zatím nechal u sebe. Obloha byla stále jasná, a tak jsem se čas od času zastavil a pozoroval hvězdy i průlety meteorů. Když jsem o něco později sbíhal po zelené značce k Novému Městu na Moravě, teplota klesla dokonce až na -16 stupňů. To už jsem začínal trochu cítit zimu, proto jsem si raději nasadil druhé rukavice. Proběhl jsem obcí Maršovice, odkud už to bylo jen kousek zpátky do obce Pohledec k autu, kam jsem se dostal přesně o půl osmé večer. Ačkoli jsem kvůli sněhu měl úplně promočené boty, chodidla jsem měl v suchu i teple, protože jsem akorát testoval nové nepromokavé ponožky. Hned po prvním běhu můžu říct, že to byla dobrá koupě.

Garmin Connect | Facebook

Fotky: 25x

nahoru na popis zpět na seznam

21 - 25
2
25

Výsledkové místo na vrcholu skaly Velké Perničky Výsledkové místo na vrcholu skaly Velké Perničky
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Výsledkové místo na vrcholu skály Velké Perničky Výsledkové místo na vrcholu skály Velké Perničky
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Panoramatický výhled z vrcholu skály Velké Perničky Panoramatický výhled z vrcholu skály Velké Perničky
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Malý rybník na východním úbočí Českého kopce nad obcí České Křižánky Malý rybník na východním úbočí Českého kopce nad obcí České Křižánky
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Mapa s trasou Mapa s trasou
21 - 25
2
25

nahoru na popis zobrazit fotky zpět na seznam
Nabídka běhání
0 komentářůJste roBOT
Komentáře
0 z 30 znaků
Adresa pro odpovědi
Adresa vašich stránek
Pro rychlejší formátování nejprve označte nějaký text
TAGy: Vypnuté • BBCode: Zapnuté • URL: Vypnuté
0 z 5 000 znaků • 0 z 15 řádků • 0 z 10 smajlíků • Nejdelší slovo: 0 z 50 znaků
Byl jste označen za roBOTa a máte zablokované vkládání komentářů
Kontaktujte nás, pokud si myslíte, že došlo k chybě

Napište první komentář
SiteMapDvořák Štěpán 2007 - 2023