Proběhlé akce
2021-02-27 23:29:362022-03-17 20:29:59

2021-02-25
Běh 43 km: Vranov nad Dyjí - Národní park Podyjí

zobrazit fotky zpět na seznam

Účast: Dvořák Štěpán

Proběhnutí národním parkem Podyjí mezi Vranovem nad Dyjí a Hardeggem v zimním období za jarních teplot ale s nepříjemným mlžným oparem.

V polovině měsíce února klesaly teploty až pod -30 stupňů. Naopak ke konci měsíce vystoupaly až na 20 stupňů. Během jediného týdne se tedy v České republice oteplilo o 50 stupňů. Bylo příjemně teplo na krátké oblečení, ale bohužel neuvěřitelná mlha. Ta se sice přes den trochu rozpadla, ale přesto zůstalo kouřmo, kdy se viditelnost pohybovala do pouhých 10 km. To byly naprosto nevhodné podmínky na focení, takže jsem z celého týdne vyrazil běhat s foťákem jen jedinkrát. Abych umocnil teplé počasí, zamířil jsem na jih k Vranovské přehradě, kde jsem jen pouhé dva týdny předtím běhal v silných mrazech, kdy bylo vše pokryté ledem i sněhem. Zaparkoval jsem u Vranovské pláže a vyrazil. Od začátku roku poprvé v krátkém oblečení a v botách bez Gore-Texu.

Po pláži jsem se dostal k visuté lávce přes Švýcarskou zátoku a poté vystoupal k vyhlídce Claryho kříž. Mlžný opar nepříjemně omezoval výhled na Vranov nad Dyjí. Aspoň byla trochu vidět hráz Vranovské přehrady. Přes obec Onšov jsem seběhl po naučné stezce Karla Claryho kolem Mniszkova kříže a Švédského příkopu dolů do Vranova. Prokličkoval jsem městem a vystoupal k zámku. Potom jsem po naučných stezkách proběhl kolem vyhlídky tanečnice a Pevnostního muzea Vranov. Když jsem se vrátil dolů k řece Dyje, zamířil jsem do národního parku Podyjí. Po pár kilometrech jsem vystoupal kolem ledových slují až k obelisku. Pseudokrasové jeskyně vznikaly vodní erozí, kdy do puklin zatékala voda a mráz pak skály roztrhal. Nelze v nich proto nalézt žádné krasové jevy. Naopak se v nich extrémně dlouho drží nízké teploty. Takže i když mě svítilo slunce a teplota byla přes 20 stupňů, v různých skalních puklinách byla velmi citelná mrazivá zima, sníh i ledové krápníky.

Od obelisku jsem vyběhl k loveckému letohrádku Lusthaus a přes kopec větrník seběhl do obce Čížov. Kolem pohraničních zátarasů jsem po silnici zamířil k Rakousku. Docela překvapivě jsem po cestě potkával velké množství turistů. Kvůli oparu jsem vynechal Hardeggskou vyhlídku a po zelené značce jsem seběhl přímo k řece Dyje a po mostě se dostal na druhou stranu do rakouského městečka Hardegg, které se jmenuje stejně jako hrad stojící uprostřed města na kopci. Tou dobou začalo ale zapadat slunce a mlha pomalu houstla. Oběhl jsem celý Hardegg po všech rakouských vyhlídkách, ale kvůli špatné viditelnosti jsem se nikde nezdržoval. Když jsem se po pár kilometrech dostal na silnici u obce Felling, už byla tma, proto jsem nasadil čelovku s blikačkou. I když teplota pomalu padala k pěti stupňům, pokračoval jsem dále jen v krátkém oblečení, ale s rukavicemi a čelenkou. Aspoň mě to nutilo stále běžet, aby mně nebyla zima. Po polní cestě jsem přeběhl zpátky do Česka u obce Podmyče. Po modré a žluté značce v Junáckém údolí jsem se vrátil zpátky do Vranova nad Dyjí. Na chvíli jsem se ale zdržel v lese, protože jsem po cestě potkal výstavního mloka skvrnitého. Prokličkoval jsem přes Vranov až k hrázi Vranovské přehrady. Tam jsem zažil situaci, kdy mlhu vítr přeléval z přehrady přes hráz dolů do Dyje, což vypadalo opravdu zajímavě. Hustou mlhou jsem se opět po visuté lávce přes Švýcarskou zátoku dostal k Vranovské pláži, kde jsem měl auto. Teplé počasí bylo příjemné. Jen byla opravdu velká škoda, že kvůli mlžnému oparu byla velmi špatná viditelnost.

Garmin Connect | Facebook

Fotky: 43x

nahoru na popis zpět na seznam

41 - 43
1 2 3
43

Mlok skvrnitý v Junáckém údolí u Vranova nad Dyjí Mlok skvrnitý v Junáckém údolí u Vranova nad Dyjí
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Visutá lávka přes Švýcarskou zátoku na Vranovské přehradě Visutá lávka přes Švýcarskou zátoku na Vranovské přehradě
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Mapa s trasou Mapa s trasou
41 - 43
1 2 3
43

nahoru na popis zobrazit fotky zpět na seznam
Komentáře
0 z 30 znaků
Adresa pro odpovědi
Adresa vašich stránek
Pro rychlejší formátování nejprve označte nějaký text
TAGy: Vypnuté • BBCode: Zapnuté • URL: Vypnuté
0 z 5 000 znaků • 0 z 20 řádků • 0 z 10 smajlíků • Nejdelší slovo: 0 z 50 znaků
Byl jste označen za roBOTa a máte zablokované vkládání komentářů
Kontaktujte nás, pokud si myslíte, že došlo k chybě

Napište první komentář
SiteMapDvořák Štěpán 2007 - 2024