Proběhlé akce
2022-09-25 16:37:382022-12-09 13:06:26

2022-09-23
Běh 44 km: Národní park Podyjí

zobrazit fotky zpět na seznam

Účast: Dvořák Štěpán

Proběhnutí o prvním podzimním dni národním parkem Podyjí přes Hardegg kolem řeky Dyje tvořící státní hranici do Hnanic a večerní návrat po opačné straně zpět do Čížova.

Přesně pět týdnů jsem nebyl běhat nic náročnějšího. V polovině srpna mi totiž hned první den ve Vysokých Tatrách na Slovensku křuplo v levém kotníku a nastalo tak nucené období klidu. S koncem léta už to začalo být lepší, a tak jsem čekal na příjemnější počasí, abych mohl někam vyrazit. Přesně o prvním podzimním dni vysvitlo slunce, a tak jsem si obul nejtlumivější boty, které mám a zamířil na jih do národního parku Podyjí, abych se po nepříjemně studeném měsíci září trochu ohřál.

Byl pátek a na parkovišti u obce Čížov bylo nezvykle mnoho aut. Přidal jsem se k nim a chvíli po jedné hodině odpolední vyrazil. Ačkoli už jsem pár dní trochu běhal doma v Třebíči, s několikakilovým batohem na zádech jsem kotník cítil dost nepříjemně. Naštěstí to velice rychle přešlo. Na druhé straně Čížova jsem navštívil pohraniční zátarasy v památníku železné opony. Následně jsem se po silnici přesunul k lesu, kde jsem odbočil na zelenou značku a seběhl dolů k řece Dyje. Po silničním mostě sloužící jako cykloturistický hraniční přechod Čížov / Hardegg jsem se dostal na druhý břeh přímo do rakouského městečka Hardegg. Vystoupal jsem na východní vyhlídku a pak už zamířil hlouběji do národního parku Podyjí.

Seběhl jsem zpátky k řece Dyje a několik kilometrů pokračoval přímo po břehu až pod Vraní skálu, která je nejvyšší v celém národním parku. Oběhl jsem kopec Umlaufberg a vystoupal na skalní vyhlídku Überstieg poskytující unikátní výhled na obří meandr. Řeka Dyje se tu totiž tak klikatí, že v jedné přímce lze na dvou kilometrech šestkrát překročit česko-rakouskou státní hranici. Při kochání se na okraji skály jsem si vzpomněl, že přesně před rokem na tomhle místě mě napadlo, že bych mohl začít zkusit fotit panoramatické fotky. Po chvíli kochání jsem přes další dvě vyhlídky vystoupal do obce Merkersdorf, u které se nachází zřícenina hradu Kaja. Poté následoval několikakilometrový lesní úsek, kdy mě kotník opět začal nepříjemně bolet, přes zámek Karlslust až k obci Oberretzbach, nad kterou se nachází vyhlídková plošina u poutního místa Heiliger Stein (Svatý kámen). A protože byly celkem dobré podmínky, byly vidět kompletně zasněžené vrcholky rakouských Alp.

Kvůli oblačnosti slunce výrazně zesláblo a začalo se citelně ochlazovat. Kolem právě dozrávajících vinic jsem se vrátil do České republiky a za obcí Hnanice seběhl dolů k řece Dyje. Přes Lipinskou lávku jsem se dostal na druhý břeh, kde jsem po modré značce vystoupal k obci Podmolí. Protože už byla tma a zima, u Žlebského rybníka jsem se přioblékl a nasadil čelovku. Následovala dlouhá polní cesta po červené značce kolem obce Lukov až k Čížovskému rybníku. Od něj už to bylo opravdu jen kousíček zpátky do Čížova k autu. Kotník to vydržel. Dokonce jsem o něm poslední dvě hodiny skoro nevěděl. Teď už jen zbývá, aby se vrátilo slunečné počasí, které s koncem letních prázdnin zmizelo neznámo kam. A protože začala nejbarevnější část roku, určitě se do národního parku Podyjí plného listnatých stromů brzy vrátím.

Garmin Connect | Facebook

Fotky: 29x

nahoru na popis zpět na seznam

21 - 29
1 2
29

Vyhlídkové místo nad kopcem Umlaufberg v národním parku Podyjí Vyhlídkové místo nad kopcem Umlaufberg v národním parku Podyjí
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Výhled na Vraní skálu z vyhlídkového místa nad kopcem Umlaufberg v národním parku Podyjí Výhled na Vraní skálu z vyhlídkového místa nad kopcem Umlaufberg v národním parku Podyjí
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Zřícenina hradu Kaja Zřícenina hradu Kaja
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Rybník Sagteich Rybník Sagteich
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Zámek Karlslust Zámek Karlslust
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Vinice nad obcí Oberretzbach Vinice nad obcí Oberretzbach
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Vyhlídková plošina u poutního místa Heiliger Stein (Svatý kámen) Vyhlídková plošina u poutního místa Heiliger Stein (Svatý kámen)
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Panoramatický výhled na Pavlovské vrchy na Pálavě z vyhlídkové plošiny u poutního místa Heiliger Stein (Svatý kámen) Panoramatický výhled na Pavlovské vrchy na Pálavě z vyhlídkové plošiny u poutního místa Heiliger Stein (Svatý kámen)
Mapy.cz - Mapy Google - Bing Mapy - HERE WeGo - Open Street Map
Mapa s trasou Mapa s trasou
21 - 29
1 2
29

nahoru na popis zobrazit fotky zpět na seznam
Komentáře
0 z 30 znaků
Adresa pro odpovědi
Adresa vašich stránek
Pro rychlejší formátování nejprve označte nějaký text
TAGy: Vypnuté • BBCode: Zapnuté • URL: Vypnuté
0 z 5 000 znaků • 0 z 20 řádků • 0 z 10 smajlíků • Nejdelší slovo: 0 z 50 znaků
Byl jste označen za roBOTa a máte zablokované vkládání komentářů
Kontaktujte nás, pokud si myslíte, že došlo k chybě

Napište první komentář
SiteMapDvořák Štěpán 2007 - 2024