Extrém - Adrenalin - Outdoor - Rope Jumping - Kienova houpačka - Lezení - Slaňování - Slackline - Klusking - Horolezectví - Potápění - Běhání
Off-limits.cz
Extrémní sporty plné adrenalinu
Věř si a dokážeš vše!
"Smrti se nebojím - Když jsem tu já, není tu smrt, když je tu smrt, nejsem tu já." (Epikuros)
Menu
Vyhledávání
Dnes
Nové komentáře
Právě čtené články
Nejčtenější články
Anketa
Odkazy
Lokality

Skály

Baby

zpět na seznam

2008-05-08 12:45:06 | Edit: 2017-09-28 22:22:49 - Dvořák Štěpán
Kraj: Vysočina
Okres: Třebíč
Oblast: Lhánice
GPS: 49°5'57.606"N, 16°13'31.329"E - Mapy.cz - Mapy Google - Bing Maps - HERE Maps
Poloha: Nachází se na levém břehu řeky Jihlavy pod vodní nádrží Mohelno asi kilometr jižně od obce Lhánice v přírodní rezervaci Vysoká skála.
Přístup:

Po obou stranách řeky jsou chaty, ke kterým se dá dojet autem, bohužel většinou jen na povolení. Okolo samotné řeky možná vede nějaká cesta, ale od nejbližší silnice je to skoro tři kilometry. Nejlepší možnost je jet přes vesnici Lhánice. Na jejím konci se odbočí první odbočkou doprava a jede se po polní cestě rovně k lesu. Tam se cesta stáčí mírně vpravo a vede okolo kraje lesa dál. Na první křižovatce se odbočí doleva do lesa na lesní cestu. Jede se pořád dál, dokud se nenarazí na odbočku doprava. Někde poblíž se nechá auto a pěšky se jde po té odbočce doprava. Po asi 300 m se dojde na okraj lesa, odkud je nádherně vidět na všechny skály. Cesta dolů je velmi prudká a nebezpečná, protože všude leží uvolněné kmeny, které se rády kutálejí dolů. Zde se člověk nesmí nechat oklamat a nevyrazit po "rádoby" cestě přímo k Velké Babě, protože kousek od ní cesta končí na hraně skály. Správně se musí jít mírně doleva, jakoby se chtělo obejít všechny skály zleva. Asi ve dvou třetinách cesty se dojde k Malé Babě a odtud je to dolů jen kousek. Kdo má strach a nechce porušovat zákony, nezbude mu nic jiného, než auto nechat ve Lhánicích a cestu šlapat po svých.

Popis:

Na levém břehu řeky Jihlavy pod Mohelnem se nachází chráněná krajinná oblast Velká Skála. Tato oblast je složena ze skupin skalních věží, stěn a hřebenů. Horolezecky nejhodnotnější výstupy vedou na Velkou a Malou Babu. Nachází se zde samozřejmě i další skály, ale ty jsou dosti lámavé. Pozoruhodným útvarem jsou dvě štíhlé skalní jehly Jeníček a Mařenka, které jsou vysoké přes 10 m a u paty měří jen málo přes metr. O všechny tyto skály, velice vhodné pro lezení, se starají lezci, takže je na nich velké množství skob, které je možné používat při lezení. Některé jsou sice už z doby kamenné, takže nepoužitelné, ale většina je naštěstí nových. Cest je tam také velké množství, takže si stačí jen vybrat. Nevýhodou těchto skal je jejich poloha uprostřed velice prudké stráně, takže přístup k nim je značně nepohodlný a někdy i nebezpečnější než samotné lezení.

Velká Baba

Velká Baba je asi 60 m vysoká skalní věž, ležící nejníže, kousek od protékající řeky Jihlavy. Na její vrchol se dá s velkými potížemi i vyjít. Na vrcholu se nachází další asi pětimetrová vyvýšenina, na kterou už se už musí vylézt. Pro horní jištění jsou zde asi tři místa, kde jsou vždy dvě skoby vedle sebe. Problém při lezení na prvolezce je, že na některých cestách jsou mezi skobami velké vzdálenosti, takže je dobré s sebou mít nějaké friendy a vklíněnce.

Na východní stěně Velké Baby je celkem 8 cest. Výška až nahoru je v těchto místech přesně 30 metrů. Obtížnost cest se zde pohybuje okolo V. Nástup je hodně nepohodlný, protože je na kamenité stráni. Nikdy zde nesvítí slunce, takže se zde dá lézt i při teplých letních dnech.

Malá Baba

Malá baba leží asi uprostřed celé stráně východně od Velké Baby. Tvarem připomíná hranol, který stojí ve stráni, takže na její vršek se nedá dojít, ale musí se tam vylézt. Úplně na vrcholu se nachází "trojskoba", která se dá použít pro horní jištění. Na první pohled vypadá, že je lozitelná ze všech stran, bohužel tomu tak není.

Jediná udržovaná část na Malé Babě je východní stěna, kde se nachází 6 cest s obtížností kolem IV. Problém při lezení na prvolezce je, že poslední skoba je asi v půlce stěny, takže zbytek se musí lézt s velkou opatrností. Kdysi byla kousek výš ještě jedna skoba, ale v dnešní době po ní zbyla jen dírka ve skále. Nástup je dost nepohodlný, protože je na prudké hlinité stráni. Úplně na pravé straně je velká puklina, kterou se dá až nahoru vylézt bez problému i bez jištění.

Ostatní stěny se dají možná lézt, protože je ale nikdo neudržuje, je na nich mech, tráva a pavučiny.

Nehody

V neděli 2011-04-10 v odpoledních hodinách spadl z Velké Baby z výšky asi 16 m čtyřiapadesátiletý muž z Brna, poté co se s ním utrhla stará rezavá skoba, přes kterou se nechal od svojí skupiny přátel spouštět dolů. Při pádu utrpěl středně těžké poranění hlavy a nohy a byl převezen do Fakultní nemocnice Brno. Více info: Lezec, iDNES.cz

Více článků o nehodách na skalách Baby - Google

Vyhledat: Google | Seznam.cz | Bing | Centrum.cz | Norton Safe Search | Yahoo
Fotky: Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Baby
Proběhlé akce:

Proběhlé akce

2017-09-28 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2016-04-17 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2014-05-25 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2014-03-09 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2013-10-31 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2013-05-01 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2013-04-14 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2012-10-06 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2012-03-17 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2011-10-01 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2011-04-03 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2011-03-12 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2010-06-06 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
2009-10-03 - Lhánice - Baby - Lezení
2008-06-01 - Lhánice - Baby - Lezení
2008-05-03 - Lhánice - Baby - Velká Baba - Lezení
zpět na seznam
Komentáře
Napište první komentář
Show: 16x | Read: 19 min | Update: 2020-02-04 12:09:52 | Script: | Queries: 31 | Kontakty | © Dvořák Štěpán 2007 - 2020 | # # #