Extrém - Adrenalin - Outdoor - Rope Jumping - Kienova houpačka - Lezení - Slaňování - Slackline - Klusking - Horolezectví - Potápění - Běhání
Off-limits.cz
Extrémní sporty plné adrenalinu
Věř si a dokážeš vše!
"Smrti se nebojím - Když jsem tu já, není tu smrt, když je tu smrt, nejsem tu já." (Epikuros)
Menu
Vyhledávání
Dnes
Nové komentáře
Právě čtené články
Nejčtenější články
Anketa
Odkazy
Recenze

Čelovka Petzl Swift RL

zpět na seznam

2020-02-03 12:34:07 | Edit: 2020-02-28 21:10:27 - Dvořák Štěpán
Tester: Dvořák Štěpán
Popis: Ultra výkonná a lehká čelovka s reaktivním i konstatním svícením.
Recenze:

Čelovka váží pouhých 100 g. Maximální svítivost je 900 lumenů při dosvitu až 150 m. Má odolnost IPX4, takže je vhodná i do deště. Drží pouze okolo hlavy jako čelenka a vzadu má plastová poutka na utahování. Čelovku lze vyklápět, takže je možné svítit, jak rovně dopředu, tak přímo pod nohy nebo dokonce nahoru. Jednotlivé stupně drží a samovolně se nemění. Vepředu se nachází 3 prosklené otvory. První je dálkové svícení. Druhý je blízké svícení. A třetí je čidlo pro reaktivní svícení.

Čelovka je napájena akumulátorem o kapacitě 2350 mAh, který má garantovaných 300 nabíjecích cyklů. Potom klesá jeho kapacita na 70 %. Jeho nabíjení probíhá pomocí portu mikro USB typ B v dolní části. Port je stále otevřený, protože nemá krytku. Doba plného nabití je asi 6 hodin. Nabíjení probíhá přímo, takže není nutné jeho umístění v čelovce. Lze tedy nabíjet i mimo čelovku.

Na akumulátoru není žádná dioda znázorňující stav nabití. Stav nabití lze zjistit až při jeho vložení do čelovky, na které se v přední části nachází 5 diod znázorňujících kapacitu po 20 %. Tyto diody se rozsvítí na pár vteřin pouze při zapnutí a vypnutí čelovky. Zapnutá čelovka se při nabíjení sama vypne. Při nabíjení nelze čelovku zapnout.

Při nabíjení svítí nabíjecí UBS port červeně. Po plném nabití se barva změní na zelenou.

Čelovka má pouze jediné ovládací tlačítko. Jeho posunutí lze tlačítko zamknout proti nechtěnému zmáčknutí. Lze ho zamknout při zapnuté i vypnuté čelovce. Stiskem se přepínají 3 intenzity svícení od nejslabšího po nejsilnější a následným čtvrtým stiskem se čelovka vypne. Dlouhým stiskem se v jakémkoli režimu přepíná reaktivní a konstantní svícení. Pro vypnutí čelovky je tedy vždy nutné se proklikat až na konec. Moc inteligentně to tedy vyřešeno není. Dlouhý stisk u starších modelů byl lepší.

Čelovkou má 2 režimy svícení. Reaktivní svícení a konstantní svícení, které mají každé ještě síly 3 intenzity. Červené světlo čelovka nemá.

Nejvíce používaný režim bude asi reaktivní svícení. Intenzita svícení se bude vhodně a velmi rychle přizpůsobovat okolí, takže nehrozí oslnění při pohledu na hodinky nebo třeba hledání věcí v batohu. Čelovka se v těchto případech ztlumí na minimum. Nejvíce citlivý je tento režim na sněhu nebo obecně ve světlém a lesklém prostředí. Naopak nejhůře pracuje v mlze, při silném sněžení, kdy čelovka téměř pořád svítím na minimum, protože mlhu detekuje jako velmi blízký předmět. Je nutné vzít potaz, že i vydechovaný vzduch se v zimě chová jako mlha nebo pára, na kterou čelovka reaguje snížením svitu. Zajímavě se chová při svícení na černém asfaltu, který téměř neodráží světlo a čelovka tak téměř stále svítí na maximum. Reaktivní svícení je ideální i na běhání po silnici, protože světla z protijedoucích aut způsobí automatické snížení jasu čelovky a nedochází tak k oslňování řidičů. V případě potřebného upozornění na dálková světla stačí pouze na krátký okamžik překrýt prstem čidlo na čelovce a ta se na požadovanou dobu rozsvítí na maximum v daném režimu. A většině řidičů to hned dojde.

Na maximální výkon by čelovka měl vydržet svítit 2 hodiny. Naopak na minimální výkon může vydržet až 100 hodin. Pokud při svícení dojde ke kritickému vybití, čelovka v krátkém intervalu 3x rychle zabliká, a poté se sama přepne do úsporného režimu, kdy při minimálním svitu 10 - 15 lumenů může svítit ještě další 2 hodiny. Tento režim ale nelze nijak změnit, dokud se akumulátor nenabije. Lze ji jen vypnout nebo zapnout. Úsporný režim je signalizován blikáním posledního pátého dílku ukazujícího nabití akumulátoru.

Čelovka by měla podle popisu fungovat i při nízkých teplotách. Bohužel letošní zima je velmi mírná, takže jsem to zatím ještě nemohl dostatečně otestovat. A z těch pár běhů, které jsem absolvoval při teplotách kolem nuly, mám tušení, že bude mít s mrazem problém. Až budu mít víc zkušeností, tak tuto část recenze doplním.

Protože čelovka nemá žádné zadní červené světlo, připevňuji si tam červenou blikačku z kola.

Vyhledat: Google | Seznam.cz | Bing | Centrum.cz | Norton Safe Search | Yahoo | Heureka
Fotky: Čelovka Petzl - Swift RL
Čelovka Petzl - Swift RL
Proběhlé akce:

Proběhlé akce

2020-03-23 - Přírodní park Rokytná - Jevišovka - Běh
2020-03-20 - Národní park Podyjí - Znojemská přehrada - Běh
2020-03-19 - Česká Kanada - Běh
2020-03-15 - Javořice - Běh
2020-03-14 - Žďárské vrchy - Běh
2020-03-13 - Údolí Jihlavy a Oslavy - Běh
2020-03-12 - Přírodní park Třebíčsko - Běh
2020-03-05 - Údolí Oslavy - Běh
2020-02-20 - Pálava - Pavlovské vrchy - Běh
2020-02-18 - Bítov - Bílý kříž - Běh
2020-02-01 - Národní park Podyjí - Běh
zpět na seznam
Komentáře
Napište první komentář
Show: 3x | Read: 7 min | Update: 2020-02-04 12:09:52 | Script: | Queries: 31 | Kontakty | © Dvořák Štěpán 2007 - 2020 | # # #